שיטת הגמרא המסומנת

שיטת סימון הגמרא היא שיטה חדשנית המשתמשת בצורות גיאומטריות לסימון המבנה של הגמרא, ועי"כ מסייעת להבנה, זכירה, וחזרה יעילה. שיטה זאת פותחה משך 25 שנה ויותר, ומשתמשים בה עתה אלפי אנשים בכל העולם.

אחרי שלמדת דף גמרא, האם לעתים יש לך הרגשה לא נעימה שלא הבנת את הפשט של הסוגיא?

שיטת סימון הגמרא יכולה לעזור. השיטה החדשנית שלנו משתמשת בצורות גיאומטריות ובקווים כדי להבליט באופן חזותי את ההתפתחות בדף, ומחלקת את זרימת דיון הגמרא לנקודות ספציפיות: מה הגמרא רוצה להוכיח ע"י ביטוי זה? איך ביטוי זה מתחבר עם מה שבא לפני ועם מה שבא אחרי? מהן ההשלכות של ביטוי זה למבנה הכללי של הסוגיא?

כיום, אלפי תלמידים בכל העולם, מתחילים כמתקדמים, משתמשים בשיטה זאת כדי לשפר את הבנתם וזכירתם את הגמרא.

 

למה שיטת סימון הגמרא היא כל כך יעילה?

כולנו מכירים את הביטוי "ים התלמוד". אך, כאשר הים הוא כל כך רחב ועמוק, איך כדאי לנווט במימיו?

אילו היית נוסע ביבשה, היית משתמש במפה כדי להבחין בטופוגרפיה, ציוני דרך, כבישים ראשיים וכו'. וכפי שאין ציוני דרך ברורים בים, כך גם מאות המלים בדף גמרא אין בהם פיסוק או מבנה הנראה לעין בבירור.

אך לאמיתו של דבר, מתחת לפני השטח יש לגמרא "טופוגרפיה" ייחודית. ובעניין זה מתמקדת שיטת סימון הגמרא. תוך כדי לימוד דף גמרא, 6 עד 8 נקודות מובלטות בכל דף- סימון של עיפרון על דף גמרא- כדי למפות את הזרימה ההגיונית של הסוגיא וכדי להבליט נקודות מרכזיות. הסימונים מכסים את הדף ומחברים את הנקודות, וכך הם מציגים תמונה ברורה ומורככבת של כל דף גמרא.